Podatek PCC od zakupu mieszkania – ile wynosi i na czym polega

Strona główna » Aktualności » Podatek PCC od zakupu mieszkania – ile wynosi i na czym polega

Kupując mieszkanie od dewelopera, można uniknąć dodatkowych opłat, takich jak podatek PCC. Dowiedz się, co obejmuje podatek od czynności cywilnoprawnych, kto odpowiada za te koszty przy zakupie na rynku wtórnym oraz dlaczego kupujący na rynku pierwotnym nie muszą martwić się o ten podatek.

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Podatek od czynności cywilnoprawnych to opłata podatkowa uregulowana ustawą, wymieniającą blisko 10 czynności podlegających opodatkowaniu. Są to między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki (pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku), umowy darowizny oraz ustanowienie hipoteki. Planując kupno mieszkania z rynku wtórnego, podatek ten należy przewidzieć w swoich kosztach. Są jednak sytuacje, kiedy nie płacimy pcc przy zakupie nieruchomości. Opowiemy o nich w dalszej części artykułu.

Sprawdź PCC od zakupu mieszkania z rynku wtórnego

Marzy Ci się kupno mieszkania? Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to dodatkowy obowiązek podatkowy nakładany na określone transakcje, w tym również na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Przewidzenie kwoty tego podatku jest istotne, ponieważ wpływa ona na końcowy koszt transakcji. Kwotę podatku przy kupnie mieszkania warto uwzględnić w całkowitych kosztach, aby uniknąć niepotrzebnego zaskoczenia. 

Stawki podatku PCC od zakupu nieruchomości

Stawki podatku przy zakupie nieruchomości różnią się w zależności od rodzaju transakcji . Na przykład, od nowego mieszkania obowiązuje 8% lub 23% podatku VAT (który jest płacony przez dewelopera), podczas gdy dla mieszkania z rynku wtórnego stosuje się podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od ceny transakcyjnej. 

Podatek od zakupu mieszkania od dewelopera – jakie zasady obowiązują?

W przypadku zakupu bezpośrednio od dewelopera nie musimy się martwić podatkiem PCC od kupna mieszkania. Jest to jedna z nielicznych sytuacji, w których 2% podatek PCC nie dotyczy kupującego. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, podatek od kupna nieruchomości jest w tej sytuacji przeniesiony w innej formie na stronie dewelopera.

To on, jako sprzedający, jest obciążony podatkiem VAT (lub zwolniony z niego), jednak bez względu na stosunek podatkowy sprzedającego, kupujący mieszkanie nie musi ponosić tej dodatkowej opłaty. Jest to istotna korzyść dla osób decydujących się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, od dewelopera.

Gdzie płacimy podatek od zakupu mieszkania z rynku wtórnego?

Notariusz ma obowiązek uiszczenia podatku do urzędu, a wartość podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie doliczona do ogólnych kosztów aktu notarialnego. Dokładną wysokość podatku może więc wyliczyć wybrana kancelaria notarialna.

Niniejszy artykuł omawia wybrane kwestie prawne związane z podatkiem PCC od zakupu mieszkania, w tym jego wysokość i zasady obowiązywania. Informacje przedstawione w artykule służą celom informacyjnym i nie stanowią porady prawnej. WPBM Mój Dom S.A. rekomenduje każdorazowo skonsultowanie się z wykwalifikowanym radcą prawnym, aby uzyskać indywidualne porady, ze względu na złożoność przepisów oraz specyfikę poszczególnych przypadków.

Zobacz pozostałe wpisy

Request an offer
Interested in:*
Select investment:*
ZAMÓW OFERTĘ
Interesują mnie mieszkania:*
Wybierz inwestycję*
ENQUIRE ABOUT A FLAT
ENQUIRE ABOUT COMMERCIAL PREMISES FOR YOUR BUSINESS
ZAPYTAJ O MIESZKANIE
ZAPYTAJ O LOKAL UŻYTKOWY DLA TWOJEGO BIZNESU